Czym są wzdęcia i jak się ich pozbyć?

Wzdęcia to jeden z najczęstszych objawów zdrowotnych układu pokarmowego, szczególnie wśród kobiet w ciąży. Technicznym określeniem wzdęcia jest wizualne rozdęcie brzucha i odnosi się ono do uczucia ucisku lub ciasnoty w brzuchu. Może mu towarzyszyć uczucie pełności, dyskomfortu, a nawet mdłości. Jednak wzdęcie nie zawsze jest spowodowane gazem w przewodzie pokarmowym i nie jest to problem wyłącznie kobiet w ciąży.

Wzdęcia mogą wystąpić, gdy żołądek i jelita są wypełnione powietrzem lub płynem (jak woda lub wydzieliny jelitowe). Może się to zdarzyć, jeśli zjadłaś coś, co powoduje reakcję alergiczną; cierpisz na pewne choroby, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), celiakię lub chorobę zapalną jelit (IBD); lub przyjmujesz pewne leki, które powodują zatrzymanie płynów. Jeśli nie jesteś pewna, co jest przyczyną wzdęć, spróbuj prześledzić niektóre czynniki w swojej diecie i stylu życia, aby dowiedzieć się, co może być przyczyną:

– Kofeina, alkohol, napoje gazowane

– Produkty bez cukru (sorbitol)

– Sztuczne słodziki

– Tłuste jedzenie, takie jak smażone potrawy, ser, fast foody

– Napoje gazowane

– Kapsaicyna (ostra żywność)

Wzdęcia nie są niebezpieczne, ale mogą być niewygodne i krępujące. Ważne jest, aby zrozumieć przyczynę wzdęć, tak aby można było podjąć kroki w celu ich zmniejszenia i znalezienia ulgi. Dobrym pierwszym krokiem w kierunku zmniejszenia wzdęć jest wypróbowanie tych domowych sposobów:

– Pij więcej wody

– Unikaj pokarmów z dużą ilością cukru

– Jedz częściej mniejsze posiłki

– Unikaj napojów gazowanych

– Spróbuj probiotyków

Więcej ciekawostek o zdrowiu, i nie tylko, dowiesz się ze strony https://brainboss.pl/.