Ekonomiczne akumulatory do wózków inwalidzkich

Akumulatory do wózków inwalidzkich to produkty inne niż te, które są montowane w samochodach. Wózki nie mają mechanizmów powodujących ładowanie w trakcie jazdy, dlatego akumulatory muszą różnić się strukturą. Wybierając najlepszy akumulator, należy zwrócić uwagę na miejsce dostępne do przyłączenia baterii oraz rodzaj posiadanej ładowarki. Istotna jest także oferowana moc oraz waga wózka wraz z wyposażeniem.

Akumulatory żelowe

Dużą pojemnością energetyczną charakteryzują się akumulatory żelowe. Mają małe rozmiary i są odporne na głębokie rozładowania. Dzięki temu ich żywotność można określić na 600 do 700 cykli ładowania. Posiadają dodatek w postaci krzemionki, co powoduje, że ciecz wewnątrz akumulatora ma postać żelu. Dlatego są odporne na wycieki, nawet jeśli będą pracowały przy dużych przechyłach. Podczas pracy i ładowania nie wydzielają niebezpiecznych gazów, a obsługa nie wymaga kontrolowania i uzupełniania wody. Są to więc produkty bezobsługowe.

Akumulatory AGM

Tego rodzaju akumulatory do wózków inwalidzkich są wyposażone w specjalny separator, który absorbuje elektrolit. Dzięki temu zostaje on zagęszczony i możemy uzyskać bardziej efektywny przepływ energii. Przekłada się to na większą wydajność oraz szybsze ładowanie. Elektrolit w akumulatorze AGM jest wiązany przez włókna szklane, co powoduje, że baterie są bardziej odporne na wstrząsy i gwałtowne zmiany położenia. Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę, czy wybrany akumulator jest przeznaczony do pracy jako awaryjne źródło zasilania. Modele takie w warunkach pracy cyklicznej mają zmniejszoną żywotność i należy ich unikać.

Akumulatory żelowe oraz AGM przed pierwszym użyciem powinny być w pełni naładowane. Dzięki temu uzyskują swoją pełną pojemność. W okresie 3 do 5 ładowań nie wolno dopuścić do pełnego rozładowania. Prawidłowo konserwowane akumulatory do wózków inwalidzkich będą z powodzeniem służyć długi czas, niezależnie od użytkowanego wózka.